Sprinkler Sistemi

Sprinkler Sistemi

Kurulumu, çeşitleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için; sektörün kurucu ve lider firması olan Deka Yangın Mühendislik firmamız ile iletişime geçin.

Sprinkler Sistemi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yangın söndürme sistemleri arasında en etkili olanlar arasında başta gelen Sprinkler Sistemi; yangın sprinklerlarının bağlı olduğu bir su dağıtım boru sistemine; yeterli basınç ve debi sağlayan su besleme sisteminden oluşan aktif bir yangından korunma yöntemidir. Bu sayede püskürtme yöntemi ile alanda gerçekleşen yangına müdahaleyi en hızlı ve etkili şekilde gerçekleştirmektedir. Başka bir deyişle Yağmurlama Sistemi olarak da bilinen bu sistem kullanılmak istenilen alanda tavan bölgesine kurulumu yapılmaktadır. Söndürme mekanizması olarak püskürtme işlemini kullanmakta olduğu için; tek bir uçtan geniş bir alana söndürme maddesini yayarak en hızlı şekilde söndürme işlemini gerçekleştirmektedir.

Tasarım biçimine göre çeşitleri arasında; ıslak borulu, baskın sistem ya da ön tepkili sistem biçiminde kullanım biçimleri yer almaktadır. Aynı zamanda; tasarım ve kurulum noktası sayesinde hiçbir kör nokta bırakmaksızın müdahale etme yeteneğine sahip olan bu sistem aynı zamanda çevreye ve insan sağlığına zararı olmaması tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Sprinkler Sistemi Zorunluluğu Nedir? Zorunluluğu Nerelerde Geçerlidir?

Yangın söndürme alanında hükmü geçen en kapsamlı ve güncel mevzuat olan yönetmelik ”Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”e dahil edilmiştir. Bu sebeple Sprinkler Sistemi zorunluluğu aşağıdaki hallerde geçerli kabul edilmektedir.

  • Yüksekliği 30.50 metreden fazla olan ofisler,
  • Yüksekliği 51.59 metreden fazla olan apartmanlar,
  • Bodrum katı birden fazla ve 20 araçtan fazla kapasitesi bulunan kapalı otoparklar,
  • Yatak kapasitesi 200 adetten fazla olan misafirhane, otel ve pansiyonlar,
  • Kullanım alanı olarak 2000 metrekareden çok alanı bulunan işletmeler,

Sprinkler sistemlerinin dizaynı ve kurulumunu en doğru ve uygun maliyetli şekilde gerçekleştiren firmamız Deka Yangın Mühendislik ile iletişime geçerek; fiyatları hakkında bilgi alabilir ve sizde bu son teknolojik sistemler ile yaşamınızı kolaylaştırarak kendinizi garantiye alabilirsiniz.

Menü